Červenec 2021
Price
$3490 per person
Duration
3 dny
Destination
New York
Travellers
30+

2. - 4.7.2021 Skvělý víkendv Krkonoších

Prožijte s námi jedinečný víkend v Krkonoších. Dobrá strava, dobrá parta, trénink hned u hotelu, výběho/výšlap na Černou horu a to i s jógou.
 • Information
 • Tour Plan
 • Location
 • Gallery
 • Reviews
 • Additional Info
 • Similar Tours
For most, any trip to the Empire State starts or finishes in its iconic metropolis: New York City. However, if you confine your travels only to the five boroughs there's a considerable amount you're missing out on. Long Island and upstate New York – generally accepted as anywhere north of the NYC metro area – shouldn't be missed. Long Island has cozy beach towns, while upstate is a dream destination for those who cherish the great outdoors. In the east you'll find the St Lawrence River and its thousands of islands, as well as the magnificent Adirondack and Catskills mountains. Head to the middle of the state and you'll be ensconced in the serene Finger Lakes.

What's included

Destination
Departure Location
Trutnov, Krkonoše
Return Location
Trutnov, Krkonoše
Additional Information
Highlights: Excellent value for money, Family friendly, Multiple departure times and locations available, Skip the line
Price includes
 • A guided tour of important places
 • Entrance tickets to monuments and museums
 • First Entrance fees
 • Observation and participation in allowed activities
 • Porterage for a maximum of two bags per person
 • Professionally guided tour
Price does not include
 • Excess baggage charge
 • Personal expenses
 • Services not specifically stated in the itinerary
 • Tips to guide and driver
Additional Prices
First child (0-12yrs): $750 Second child (0-12yrs): $450

BĚŽECKO-SPORTOVNÍ KEMP

Je třeba se těšit a myslet pozitivně. Proto jsme se rozhodli v červenci uspořádat sportovní kemp. Jdete do toho s námi?
Věříme, že to nejhorší bude brzy za námi. Pojeďte s námi na běžecko-jógo-OCR kemp v Krkonoších (Trutnov).

Poloha u atletického stadionu (ovál, tréninkový prostor, prostor i pro vnitřní cvičení, občerstvení), kousek od řeky (když bude vedro, počítejte se cvičením u (možná v) řeky. Nad atletickým stadionem je prostorné hřiště s OCR prvky, resp. venkovní fitness, kde zažijete originální tréninky. A
Pro koho? Pro každého! A bez rizika (pokud nám to Vláda zakáže, officiálně, peníze vám vrátíme v plné části nazpět – a to bez keců). Jen pozor – musí to být výslovně zakázané (a NE něco ala: “Nedoporučujeme”).
Kemp zaměřený na běhání, ale i OCR (překážky budou), fyzio a jógu (budeme běhat v terénu i na bežeckém atletickém stadionu, který je HNED u hotelu). Vyrazíme na Černou horu, kterou si vyjdeme (kdo chce, ten vyběhne) stylově pod lanovkou a pozveme si zajímavé hosty na debaty ze světa běhu a závodů OCR. Zacvičíme si stylově s výhledem (když bude počasí) na Hradec Králové a podhůří (trénink s takovým výhledem jste ještě nezažili).

Kde: Trutnov, hotel Patria (u atletického stadionu)

Kdy: 2. – 4.7.2020 (pá-ne)

V ceně: celodenní pitný režim, polopenze (svačiny pro vás máme), přednášky, ubytování, sportovní trenéři a vybavení + pohodová atmosféra.
Oběd možno dokoupit na místě (cca 120 Kč/oběd). Máte-li bezlepkovou, vegetariánskou či veganskou stravu, jen nás na to v objednávce upozorněte a není to problém.
Cena: 3.490 Kč/osoba/víkend.
POZOR: pokud jedete 2 a více v jedné nahlášené partě (musíte rezervovat ve stejný den) – máte to za 3.390 Kč.
(POZOR: pokud by se z důvodu vládních nařízení akce nemohla konat, vracíme vám 100% částky do 14 dnů od původního plánu akce nazpět).

Přihlašujte se ZDE.

Nebo pište na: info@lukart.cz

https://www.lukart.cz/wp-content/uploads/2018/09/destination-new-york-01.jpg
https://www.lukart.cz/wp-content/uploads/2018/09/destination-new-york-03.jpg
https://www.lukart.cz/wp-content/uploads/2018/09/destination-new-york-04.jpg
https://www.lukart.cz/wp-content/uploads/2018/09/destination-new-york-05.jpg
https://www.lukart.cz/wp-content/uploads/2018/09/destination-new-york-02.jpg

Časté otázky a odpovědi

Je kemp vhodný i pro mě, když běhám méně?
Ano, každoročně kempy upravujeme na více skupin. Ti, kdo běhají hodně i ti, co běhají méně, si přijdou na své.
Nemám auto, jak se k vám dostanu?
Autobusová zastávka je cca 500 m a vlaková cca 450 m od hotelu. Žádný problém.
Kolik kempů už jste připravovali?
5 let se v daném oboru pohybujeme na úrovní pořádání běžeckých kempů, ale už tak cca 30 let se pohybujeme v oboru volnočasových aktivit. Víme, co nabízíme a jak vše připravit. Vždy od nás všichni odjíždí unavení, ale spokojení a to je vždy ta největší odměna 🙂
Chci jet s kamarádkou/kamarádem, můžeme spát na stejném pokoji?
Ano, stačí napsat do Poznámky svou žádost.

KDO TO POŘÁDÁ?

Spartan race skupina Trutnov, resp. její aktivní členové, jenž se již přes 5 let aktivní účastní různých sportovních klání. Běháme jak překážkové, tak i klasické běžecké závody. Jsme parta sportovní nadšenců, kteří neradi “smrdí doma”.
Na kempu vás čekají výborní trenéři – Tomáš Hrbek. Tomáš trénuje triatlonisty, mladé nadějné fotbalisty, byl kondičním trenérem FC Hradec Králové, trénuje začátečníky i pokročilé běžce všech věkových kategorií na denní i on-line bázi (může vám připravit osobně sestavený tréninkový plán). Tomáš, který vystudoval Karlovu univerzitu, pracuje v prodejně Triexpert a krom toho, že přiveze na kemp na ukázku tréninkové boty vám i detailně poradí jak boty vybírat, kdy si koupit nové (staré již neslouží jak by měly) a můžete s ním probrat vše kolem (nejenom) běžeckého vybavení. Díky Tomášovi se posunete o velký kus dál. Dalším potvrzeným trenérem na kempu je Monika Křížová. Monika se v letech 2018 a 2019 zúčastnila závodů Spartan Ultra (běh v horách s délkou přes 50 km a desítkami různých překážek) na Slovensku a v Polsku. Obsadila pódiová umístění ve Spartan (Sprint, Super i Beast), kvalifikovala se na ME ve Spartan. S Monikou si popovídáte o přípravě, ale i o tom, jak správně vyměřit dráhu družice na orbitě, je totiž studentkou ČVUT. Taktéž s ní poběžíte ty nejkrásnější lokality u Adršpachu 🙂
Důležitou postavou je i Filip Tomáš, který vás provede sekcí cvičení, regenerace, posilování, ale i jidelníčem či “jak si naplánovat trénink”, abyste jej zvládli a pomohl vám. Filip je trenérem třeba Anežky Drahotové (více o ni zde) a podílel se třeba na trénincích Lucie Charvátové nebo dalších špičkových českých reprezentantů.
V současnosti připravuje i další sportovce jako: Matyáše Zierise (vodní slalom), Aleše Kisého či Šárku Musilovou. Na kondiční kemp u něj již byl tým HC Dynamo Pardubice, spolupracuje i s hokejisty Hradce Králové apod. U Filipa získáte rady, které jinde těžko najdete.

Jógou vás provede skvělá Markéta Růžičková, která má letité zkušenosti a věřte, že s ní si jógu užijete.

https://www.lukart.cz/wp-content/uploads/2018/09/destination-new-york-05.jpg

Culinary Capital

There’s never been a better time to dine in New York. It’s a hotbed of seasonal and locally sourced cuisine – with restaurants growing vegetables on roof gardens or upstate farms, sourcing meats and seafood from nearby sustainable outfits, and embracing artisanal everything, from coffee roasting and whiskey distilling to chocolate- and cheese-making. Bars have also taken creativity to new heights, with pre-Prohibition-era cocktails served alongside delectable small plates – indeed, gastropubs are some of the most creative places to eat these days. Of course, you can also hit a gourmet food truck or dine at one of the 20,000-plus sit-down restaurants.

Brooklyn

Forget Times Square and the Statue of Liberty – if you want to see the real New York, you need to head to Brooklyn. These days, the name is shorthand for ‚artsy cool‘ the world over, but there’s far more here than hipster stereotypes. This sprawling borough (more than three times the size of Manhattan) is actually home to some of NYC’s most interesting, historic and culturally diverse neighborhoods, with singularly fantastic dining, drinking, shopping and entertainment options – not to mention some of the best river views in the five boroughs.

 • Day 1
 • Day 2
 • Day 3
 • Day 4
 • Day 5
Day 1

Departure

Departing from Boston at 7am towards Washington, DC, we will spend the rest of the day visiting the US Capitol, Korean War Veterans Memorial and Vietnam Veterans Memorial, the world-famous White House, and Lincoln Memorial. After dinner, we will head to our hotel. Overnight at Comfort Inn Tysons in Vienna, VA 22182 or similar hotel

Day 2

Local Highlights

After breakfast, we will visit Jefferson Memorial and National Air and Space Museum, and take cruise on the Potomac River, where we will be able to view the Pentagon and the other memorials from a relaxing vantage point on the water. The tour will continue on Baltimore, stopping at the scenic Inner Harbor for a break to take photos, and then to Philadelphia, where we will visit the Independence Hall and the iconic Liberty Bell. After dinner, we will head north to hotel in New Jersey. Potomac River Cruise: Additional option/cost for those who want to see the United States' capital in an exciting and innovative way can join a Potomac Cruise for a relaxing and enjoyable sightseeing experience. Overnight at Hotel: Madison Suites, NJ or similar hotel

Day 3

Touring NY City

After breakfast, we will spend the day touring New York City. Stops include the Statue of Liberty Cruise, the Empire State Building, the USS Intrepid Sea-Air-Space Museum, and Madame Tussauds' Wax Museum. We also will stop briefly at Rockefeller Center for photo. We'll arrive in Boston at around 9:00pm.

Day 4

Niagara Falls

You’ll soon reach Niagara Falls, where you’ll spend one night. Explore the falls’ American side at night, and then hop on the iconic Maid of the Mist the next day for a boat ride. From Niagara Falls, head along Lake Ontario to the biggest city in Canada – Toronto! See the city’s top attractions, and then enjoy a boat cruise to the 1000 Islands on the St Lawrence River. At Niagara Falls, you’ll tour the American side at night and ride the famous ‘Maid of the Mist’ boat the next day. You’ll then see Toronto’s top attractions, take a cruise on the St Lawrence River and more. Accommodation at an Wyndham Super 8 or similar included for two nights.

Day 5

NY Memorials

Arrive at any major New York City area airport and jump on a shuttle share-a-ride bus to your midtown Manhattan hotel to begin your NYC experience. Take a hop-on hop-off tour for 1 full day to experience the sights of Manhattan. See the famous Rockefeller Center, Times Square, the Village, and so much more. Soak up the views from a different angle on a hop-on hop-off harbor cruise overlooking the New York skyline. Get an escorted walking tour of the Statue of Liberty and Ellis Island with a tour guide, and finish at the 9/11 Memorial.

More about New York

For most, any trip to the Empire State starts or finishes in its iconic metropolis: New York City. However, if you confine your travels only to the five boroughs there's a considerable amount you're missing out on. Long Island and upstate New York – generally accepted as anywhere north of the NYC metro area – shouldn't be missed. Long Island has cozy beach towns, while upstate is a dream destination for those who cherish the great outdoors. In the east you'll find the St Lawrence River and its thousands of islands, as well as the magnificent Adirondack and Catskills mountains. Head to the middle of the state and you'll be ensconced in the serene Finger Lakes.

There are no comments yet.

Write your Review

Your email address will not be published. Required fields are marked *

More about this tour

Take care of many of your New York City sightseeing and transportation needs in one go with this 3-day NYC package, including airport transfers, a hop-on hop-off bus tour, and a Statue of Liberty tour. Ride a double-decker hop-on hop-off bus for 1 days, including a Downtown loop. Get an escorted walking tour of the State of Liberty and Ellis Island with a tour guide and finish at the 9/11 Memorial.

Arrive at any major New York City area airport and jump on a shuttle share-a-ride bus to your midtown Manhattan hotel to begin your NYC experience. Take a hop-on hop-off tour for 1 full day to experience the sights of Manhattan. See the famous Rockefeller Center, Times Square, the Village, and so much more. Soak up the views from a different angle on a hop-on hop-off harbor cruise overlooking the New York skyline. Get an escorted walking tour of the Statue of Liberty and Ellis Island with a tour guide, and finish at the 9/11 Memorial. You will meet your guide early in the morning, skip the ticket line, and go ride to the ferry so you can get the most of your day. In addition to taking in New York’s liveliest and most fascinating historic sites. At the end of your stay in New York, take your included shuttle transfer back to the airport for your departure flight.

Share on social networks
Close

Sportovní kemp Krkonoše

Price
$3490 per person
Duration
3 dny
Destination
New York
Travellers
30+

  Fill out the form to book the Tour. Required fields are marked *   Enquiry about the Tour availability or anything you’d like to know. Required fields are marked *